Connect with us

Ana Sayfa

En Büyük Hack Olayları

Published

on

1- Stuxnet

Gelecekte siber çatışmalar yaşanacağı biliniyor. Bunun en canlı örneklerinden biri ise 2010 yılında Stuxnet ismiyle yaşandı. Peki Stuxnet nedir? Stuxnet Amerika ve İsrail tarafından geliştirilen ve İran’ın yaptığı nükleer çalışmaları engellemek için geliştirilen bir solucan yazılımdır. Bu yazılım, İran’ın sahip olduğu nükleer çalışmaları zarara uğratmak için ortaya çıkarılmıştı, çünkü İran’ın nükleer faaliyetleri ve nükleer bombaları İsrail ve Amerika için tehdit oluşturmaktaydı.

Stuxnex yazılımı ile Amerika ve İsrail sisteme sızabilmeyi, nükleer reektörlerde ki basıncı kontrol etmeyi ve hatta petrol hatlarını kapatmayı umdu. Fakat bu hack olayı bu kadar büyük sonuçlar doğurmadı. İran hükümeti yapılan bu saldırıdan sonra tesiste bazı kazalar yaşandığını ve bu virüsten zaman içerisinde kurtulduğunu duyurdu.

2- TJ MAXX

2005-2007 yılları arasında bir grup hacker TJ MAXX isimli büyük indirim mağazasının ağına sessiz sedasız girdi. Bu hack olayı firma tarafından farkedilmedi çünkü hackerlar tüm işlerini oldukça dikkatli ve sessizce yürüttüler. TJ MAXX büyük indirimlerin yapıldığı ve dünyada milyonlarca üyesi olan bir mağaza olduğundan hackerlar için hedef belliydi, kredi kartları.

Bu hacker grubu tam 2 yıl boyunca sistemde varlıklarını korudular ve 2007 yılında TJ MAXX firması tarafından farkedilene kadar 45 milyona yakın kredi kartı bilgisi çaldılar. Hacker grubu bu 45 milyon kart bilgisini Avrupada’ki alıcılara sattı ve dünyada yaşanan en büyük kredi kartı hırsızlıklarından birisi gerçekleşmiş oldu.

En Büyük Hack Olayları

3- Sony

2014 yılında Sony’ye yapılam başarılı bir hack girişimi gerçekleşti. Amerika’lı yetkililer ise bu işin arkasında Kuzey Kore olduğunu söyledi. Fakat Kuzey Kore hükümetine bağlı hackerlar Sony’yi neden hacklemişti. Interview isimli film, Kuzey Kore devlet başkanı Kim Jong Un’a suikast konusu işleyen bir komedi filmiydi. Filmin vizyona çıkacağı tarihte yaşanan bu hack girişimide Sony’nin doğrudan Kuzey Kore hükümetini suçlamasına yol açtı.

24 Kasım 2014’de Sony merkez ofisindeki şirket çalışanları bilgisayarlarını açtıklarında hepsi şu mesaji gördü: “Bu sadece başlangıç, bütün dahili bilgileriniz elimizde, isteklerimize boyun eğmezseniz şirketin en mahrem sırlarını afişe edeceğiz”. Aradan geçen günlerde anlaşıldı ki hackerlar yalan söylemiyordu ve Sony’nin 6.500 çalışanın kredi kartı bilgilerini, e-mail hesaplarını ve diğer özel bilgileri gösterdi. Ayrıca şirket sırlarını medyayla paylaştı.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pelin

    3 Ağustos 2018 at 16:46

    Paylaşımınız için teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Sayfa

Ayyıldız Timden ABD ye Siber Saldırı!

Published

on

By

ABD ile Türk hükümeti arasında baş gösteren krizin yansımaları sanal dünyada da kendini gösteriyor. Son olarak Türk hackerlerin ABD’li bazı gazetecilerin sosyal medya hesaplarına sızarak, bu hesaplardan ABD karşıtı paylaşımlar yaptığı belirtildi.

Crowdstrike adlı siber güvenlik şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, Türk hackerler, Fox News, Bloomberg ve New York Times çalışanı bazı gazetecilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirdi. Crowdstrike, konuya ilişkin olarak adı geçen gazetecilerin hacklenmiş hesaplarına ait ekran görüntülerini CNBC ile paylaştı.

Görüntülerde ABD’li gazetecilerin hesaplarında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik övgü dolu paylaşımların yer aldığı görülüyor.

Crowdstrike Başkan Yardımcısı Adam Meyers, şirketin Erdoğan yanlısı hackerler tarafından ele geçirilen hesapları takibe aldığını açıkladı. Meyers grubun kendisini Ayyıldız Tim olarak tanıttığını belirtiyor ve grubun Erdoğan’ın güvenlik güçleri tarafından desteklendiklerini ileri sürdüğünü aktarıyor.

Ayrıca Ayyıldız Tim’in faaliyetlerinin geçmişinin 2002’ye kadar gittiğini belirten Meyers’e göre hackerler, bu zamana kadar Türkiye’ye düşman olduklarını düşündükleri birçok kuruluşa saldırı düzenlemiş. Meyers, bir süredir bu grubu takip ettiklerini ifade ediyor.

CrowdStrike’a göre hacker grubu, Fox’tan Elizabeth MacDonald, Bloomberg’den Tom Keene, Times’tan Vanessa Friedman adlı muhabirlerin hesaplarını ele geçirdi. Bloomberg ve Fox’un muhabirleri, son haftalarda Türkiye’deki ekonomik durumu tartıştıkları bir gerçek ancak Friedman genelde moda endüstrisi hakkında yazılar kaleme alan bir gazeteci.

Times’dan bir sözcü iddiayı doğrularken şirketin bilgi işlem güvenlik ekibinin Friedman’ın hesabını güvene aldıklarını ifade etti. Meyers hackerlerin ayrıca BBC ve diğer medya organlarını takip eden parodi hesaplar da açtıklarını belirtiyor.

Continue Reading

Ana Sayfa

Terörist AriHackTeam Hacked! – AKINCILAR

Published

on

By

Mersin153 olayı ile birlikte, çeşitli vatandaşlarımıza terör örgütü ile ilgili çeşitli mesajlar göndermişlerdir. Bu duruma sessiz kalmayan türk hacker gruplarından birisi olan Cyber-Warrior Ari Hack Team resmi internet sitesini hackledi.
İşte Cyber-Warrior tarafından yapılan açıklama;

Bugün 16 Ağustos 2018 tarihinde kendilerini “kürdish hackers” olarak tanımlayan fırsatçı dağ kaçkınları, Türkiye geneli leak edilmiş telefon numaraları bilgileriyle alçakça halkımıza faşizm içerikli toplu SMS göndermiştir. Kendilerini hacker gibi göstererek halkın bütünlüğünü ve refahını bozmaya, gündem değiştirmeye,hain planlar yapmaya çalışan bu güruha AKINCILAR tarafından cevap verilmiştir. Elde edilen log bilgileri gerekli mercilere iletilecektir. 
KAHROLSUN PKK

 

Kendilerine bu çalışmalarından dolayı Siber Haberler Ailesi olarak teşekkür eder, terör ve teröristler ile sanal alemdeki mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu sonuna kadar destekleyecegimizi söylemeden geçemeyecegiz.

Continue Reading

Ana Sayfa

Uçtan Uca Şifreleme Güvenli mi?

Published

on

By

Whatsapp, Telegram gibi anlık mesajlaşma programları hayatımıza girdiğinden beri emniyet hususu bu programların en çok konuşulan yanı oldu ve akıllarda pek çok soru işareti var.

İnternette ğüvenlik ve saklılık hususu, son dönemde en çok konuştuğumuz gündem maddelerinden biri. Hepimiz bundan sonra verilerimizin izinsiz kullanıldığını, hakkımızda derhal her şeyi bilen, her adımımızı takip eden programların esiri bulunduğumuzu biliyoruz. Her ne kadar gizliliğimiz ve güvenilirliğiniz için’ diye yeni yeni sözleşmeler imzalasak da incelemeler da işaret ediyor ki gerçekte kimse bu saklılık vaat eden uygulamalara tamamiyle güvenmiyor.

Bu saklılık programlarından biri de uçtan uca şifreleme olarak herkezin bildiği yöntem. Temelde yazılı mesajların sadece gönderici ve alıcı arasında kalmasına ve üçüncü şahısların erişememesine dayanan bu yöntem, bundan sonra hiçbir şeyin saklı kalmayacağına dair duyduğumuz kaygı yüzünden hatalı anlaşılıyor. İngiltere’de oluşturulan bir ankete katılan 125 kullanıcının %75’i, bu şifreleme tekniğinin gerçekte çok da güvenilir olmadığını ve erişim hakkı olmayan bireylerin de mesajlara istedikleri takdirde erişebildiklerini düşündüklerini belirtmiş.

Bu bozukluğun cevabı gerçekte gerektiğince basit. Şüphe duymak ve tedbir alabilmek tabii ki çok kritik fakat uçtan uca şifreleme tekniği gerçekte son derece güvenilir. Genellikle sms gibi erişimin çok basit bulunduğu etkileşim yöntemleriyle kıyaslandığında, bu yollarla korunan görüşmelerin çok daha güvenilir olmasından emin olabilirsiniz.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Siber Haber Merkezi