Connect with us

Hack Haberleri

Statik web sitesi nedir? Dinamik ile farkları nelerdir? Hangisi daha güvenlidir?

Published

on

Statik web sitesi nedir?

Statik web sitesi, sadece html/javascript/cssden oluşan ve farklı şekillere sokulamayan stabil sitelere verilen isimdir. Site sahibine site içeriğini düzenleme ve güncelleme imkanı vermez. Giderleri dinamik sitelere göre daha düşük olmakla beraber daha çok reklam ve tanıtım amaçlı kullanılır. Statik site oluşturmak için kullanılan birkaç program ismi: Hyde, Jekyll, Pelican.

Dinamik web sitesi nedir?

Sistemdeki verilerinin veritabanı adını verdiğimiz alanda depolandığı sitelere dinamik web sitesi denmektedir. Veritabanının aktif olarak kullanıldığı, kullanıcı taleplerine göre verilerin çekilip hazırlandığı sitedir. Dinamik site denincede akla ilk gelenler isimlerden biriside WordPress’tir. Dinamik sitelerde, wordpress gibi hazır yazılımlar kullanılır. Dinamik sitelerde de html/css kullanılsada php, Ruby ve Java gibi dillerde çalışabilmektedir. Statik sitelerde ise sadece html kullanılabileceğini belirtmiştik. Aynı zamanda dinamik sitelerde veritabanı varken, statik sitelerde bu yoktur.

Statik web sitelerinin dinamik sitelerle farkları nelerdir?

1- Statik sitelerde sadece html/css kullanılırken dinamik sitelerde böyle bir zorunluluk yoktur. Html/cssnin yanında, php, Ruby, Java

2- Statik sitelerde veritabanı olmadığı için veritabanı sorgusu yapılamaz. Dinamik sitelerde ise veritabanı kullanılabilir.

3- Statik sitelerde içeriği güncellemek ve düzenlemek, kodlama bilgisi olmadan mümkün değildir. Dinamik sitelerde ise kullanıcı siteyi dilediği gibi düzenleyebilir.

4- Statik sitelerde siteyi ziyaret eden her kullanıcı aynı şeyleri görür. Dinamik sitelerde ise her kullanıcı farklı sayfaları görebilir. Popüler bir sosyal medya organı olan Facebook, buna verilebilecek güzel bir örnektir.

5- Statik sitelerde değişim yapmak için kodlama bilgisi gerekirken, her internet kullanıcısı kodlama bilgisi olmadan dinamik site oluşturabilir.

6- Statik sitelerde veritabanı yoğunluğu olmadığı sebebiyle sayfa daha çabuk yüklenir.

Hangisi daha güvenlidir?

Statik sitelerde veritabanı yoğunluğu yoktur demiştik. Bu sitede açık olma ihtimalinide azaltmaktadır. Dinamik siteler ise çok fazla sorgu gerektirdiği için açık oluşma ihtimali daha yüksektir. Yani statik siteler daha güvenlidir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hack Haberleri

Mısır Bakanlığı Hacked ! – Cyber Warrior

Published

on

By

Türk hacker gruplarından birisi olan Cyber- Warrior sanal alemde ülkemizi savunmaya devam ediyor. Yapmış olduğu birçok siber saldırılarda tamamen ülkemizi ve milletimizi sonuna dek sanal alemde savunmayı hedefleyen, Türk hacker grubu son yapmış oldukları siber saldırı ile de bir kez daha göstermiş oldu.

Gelin şimdi Türk Hack grubu olan Cyber- Warrior yapmış olduğu son açıklamayı beraber inceleyelim…

 

Geçtiğimiz günlerde Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren ülkemize: “gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz” diyerek tehditler savuran Mısır Hükümeti’ne bağlı “Toplu Konut ve Kentsel Topluluklar Bakanlığı”na Lojistik Grup tarafından AKINCILAR mührü vurulmuştur.

Türkiye ve AKINCILAR olarak kuru tehditlere hiçbir zaman pabuç bırakmadık, bırakmayacağız.

Bu vesileyle Mısır’ın meşru ve seçilmiş devlet başkanı “Muhammed Mursi’ye Özgürlük” talebimizi bir kez daha dile getirmek istiyorum.

Açıklamanın ardından Mısıra ait birçok devlet sitesi akıncılar grubu tarafından hacklendi.

Continue Reading

Ana Sayfa

Terörist AriHackTeam Hacked! – AKINCILAR

Published

on

By

Mersin153 olayı ile birlikte, çeşitli vatandaşlarımıza terör örgütü ile ilgili çeşitli mesajlar göndermişlerdir. Bu duruma sessiz kalmayan türk hacker gruplarından birisi olan Cyber-Warrior Ari Hack Team resmi internet sitesini hackledi.
İşte Cyber-Warrior tarafından yapılan açıklama;

Bugün 16 Ağustos 2018 tarihinde kendilerini “kürdish hackers” olarak tanımlayan fırsatçı dağ kaçkınları, Türkiye geneli leak edilmiş telefon numaraları bilgileriyle alçakça halkımıza faşizm içerikli toplu SMS göndermiştir. Kendilerini hacker gibi göstererek halkın bütünlüğünü ve refahını bozmaya, gündem değiştirmeye,hain planlar yapmaya çalışan bu güruha AKINCILAR tarafından cevap verilmiştir. Elde edilen log bilgileri gerekli mercilere iletilecektir. 
KAHROLSUN PKK

 

Kendilerine bu çalışmalarından dolayı Siber Haberler Ailesi olarak teşekkür eder, terör ve teröristler ile sanal alemdeki mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu sonuna kadar destekleyecegimizi söylemeden geçemeyecegiz.

Continue Reading

Ana Sayfa

Mersin 153 Olayı Hakkında Açıklamalar Geldi!

Published

on

By

Mersin Belediyesi’nin adı kullanılarak yurttaşların cep telefonlarına gönderilen terör örgütü PKK’nın propagandasının yapıldığı mesajlar büyük reaksiyon gösterdi. Mesajlarla ilgili tahkîkat açılırken Mersin Büyükşehir Belediyesi vakanın kendileri ile alakalı olmadığını açıkladı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu sabaha karşı ‘MERSİN153’ kullanıcı adı ile vatandaşlara terör örgütü propagandası içeriğinin yer aldığı SMS’lerin atıldığı, vakanın kurumla alakasının olmadığını ve konuyla alakalı tahkîkat başlatıldığını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nden oluşturulan açıklamada, sabaha karşı 04.00-04.30 saatleri arasında ‘MERSİN153’ kullanıcı adıyla vatandaşlara SMS atarak yasa dışı terör örgütü propagandası yapıldığı belirtildi. Atılan propaganda içerikli SMS’in Mersin Büyükşehir Belediyesi ve SMS paneliyle rastgele bir ilgisinin olmadığı vurgulanan açıklamada, “Sistemimiz üzerinden rastgele bir giriş belirleme edilmemiştir. Siber emniyet eksperleri ve emniyetimiz konuyla alakalı lüzumlu çalışmaları yürütmektedir” denildi.

Yaşanan bu olay neticesinde bir kez daha görüldü ki, ülkemizin siber güvenlik alanında kendisini her an geliştirerek çeşitli etkinlik ve konferanslar düzenleyerek vatandaşlarımızı bu konulardan daha fazla bilgili olmasını sağlamalıdır.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Siber Haber Merkezi